MENÜ

Windows 10 İçin 15 Önemli Kısayol

378 defa okunduYorumlanmadı, kategorisinde, tarihinde yayınlandı
Windows 10 İçin 15 Önemli Kısayol

1. Cortana

Cortana dilimizi bilmediği için ülkemizde aktif değil ancak cortana kısayolu olan Windows + Q kısayolunu kullanarak Windows 10’un arama işlevini ekrana getirebilir ve sisteminizdeki kısayollar arasında arama yapabilirsiniz.

2. Neler yeni?

Windows + A klavye kısayolunu kullanarak windows işlem merkezini hızlı bir şekilde açabilirsiniz.

3. Snap

Pencereleri ekranın bir bölümüne yaslamak istediğinizde bunu klavye tuşları ile yapabilirsiniz. Mesela Windows + sol ok tuşuna bastığınızda etkin olan pencerenin sola yaslandığını göreceksiniz. daha sonra Windows + yukarı ok tuşuna basarak pencereyi ekranın sol üst çeyreğine sığacak biçimde boyutlandırmış olacaksınız.

4. Sanal masaüstü

Yeni bir sanal masaüstü oluşturmak için Windows + CTRL + D klavye kısayolunu kullanın. Sanal masaüstleri arasında geçiş yapmak için Windows + CTRL + Sol yön tuşu veya Windows + CTRL + Sağ yön tuşunu kullanın.

Tüm sanal masaüstlerini görmek için Windows + Tab kısayolunu kullanmanız yeterli. Etkin sanal masaüstünü kapatmak için Windows + CTRL + F4 kısayolunu kullanın.

5. Ekran Kayıt

PC’nizde ekran görüntüsü kaydetmek isterseniz Windows + G kısayoluyla oyun çubuğunu çalıştırın. Oyunlardan kayıt yapmak için güçlü bir ekran kartına sahip olmanız gerekecek. Uygulamalarda kayıt yapmak için entegre grafik kartları yeterli olacaktır.

Kaydı etkin pencerede otomatik olarak başlatmak için Windows + Alt + G kısayolunu, durdurmak için Windows + Alt + R kısayolunu kullanın.

6. Hızlı Ayarlar

Windows 10’un Ayarlar menüsüne ulaşmak için Windows + I kısayolunu kullanabilirsiniz.

7. Masaüstüne gözatmak

Windows + , (virgül) klavye kısayolunu kullanın ve Windows tuşunu basılı tutun. Açık tüm pencereler geçici olarak saydam hale gelecek ve siz tuşu bırakana kadar böyle kalacak.

8. Masaüstüne dönün

Windows + D kısayolunu kullanarak masaüstüne geçebilirsiniz. Aynı kısayolu tekrar kullanarak bir önceki pencerenize geçebilirsiniz.

9. Kilitleyin

Windows + L klavye kısayolunu kullanırsanız bilgisayarınız kilit ekranına dönecektir.

10. Dosyaları bulun

Bir dosya bulmanız gerektiğinde Windows + E tuşlarını kullanarak Dosya Gezgini’ni açın. Klasörler arasında dokunmatik ve fare yerine klavyeyle dolaşmak isterseniz, kısayollardan faydalanabilirsiniz. Alt + Yukarı ok tuşu alt klasörler içindeyken bir seviye yukarı çıkmanızı sağlayacaktır. Alt + Sol tuş, önceki klasöre, Alt + Sağ tuş ise sonraki klasöre gitmenizi sağlayacak.

11. Kaybolan pencereyi bulun

Windows 10’un üstün çoklu görev yeteneklerine rağmen bazen pencereler arasında kaybolabilirsiniz. Bu durumda Alt + Tab tuşlarına basıp, Alt’ı basılı tutarak, açık tüm pencerelerin bir ön izlemesini görebilirsiniz. Alt’ı bırakmadan Tab tuşuna basarak açık pencereler arasında dolaşabilirsiniz. Aradığınız pencereyi bulduğunuzda Alt’ı bırakın; hemen seçtiğiniz pencereye sıçrayacaksınız.

12. Pencereleri yönetin

Açık tüm uygulamaları pencere olarak göstermek için CTRL + Alt + Tab kısayolunu kullanın. Burada açık olan uygulamaları farklı sanal masaüstlerinde gruplandırmanız da mümkün.

13. Kapatın

Açık bir uygulamayı hızla kapatmanız mı gerekiyor? Alt + F4’e basın. Böylece fareyle sağ üstteki X simgesine ulaşmanız gerekmeyecek.

14. Doğrudan silin

Geri dönüşüm kutusunu atlayıp dosyaları kalıcı olarak silmek için , Shift + Delete tuşunu kullanın.

15. Dosya Özelliklerine Gözatın

Bir Dosyanın özelliklerini açmak için  dosyayı seçin ve Alt + Enter’a basın. Dosyanın türünü, boyutunu ve diğer ayrıntılarını görebileceğiniz Özellikler penceresi açılacak.

Yorum Yaz
UA-58726604-1