MENÜ

Bilgisayarınız 1000 kat hızlanabilir!

40 defa okunduYorumlanmadı, , kategorisinde, tarihinde yayınlandı
Bilgisayarınız 1000 kat hızlanabilir!

Transistörler bilgisayarlarımızın hızını etkileyen ana bileşenlerden biri. Araştırmacılar, bilgisayarları 1.000 kat daha hızlı hale getirebilecek yeni bir transistör türü geliştirdi. Yeni nesil, transistörde silikon yerine grafen kullanılıyor.

Grafen: mucize malzeme

2004 yılında keşfedilen grafen, elektrik iletme yeteneği ve uygulama alanları ile eşsiz bir malzeme olarak gösteriliyor. Silikondan 250 kat daha iyi elektrik iletme kabiliyetine sahip olan grafenin, yakın gelecekte elektronik cihazlarımızın temel yapı taşı olması bekleniyor.

Bilgisayarlarımızdaki devrelere elektronik sinyaller ve güç sağlayan “anahtar” gibi davranan transistörler, bilgisayar hızını önemli derecede etkilemektedir. Nature Communications dergisinde yayınlanan çalışmada ekip, grafene dayalı transistörlerin bugünün bilgisayarlarında kullanılan silikon transistörlerden daha iyi çalıştığını tespit etti.

Mantıksal kapıları oluşturan transistörler, mikroişlemcilerin girişine 1 ve 0’ların uygulanmasını sağlayarak mikroişlemcilerin mantık ve hesaplama problemlerini çözmesine izin verir. Bu mantık işaretlerinin uygulanma hızının artması, transistörlerin çalışma hızına bağlıdır.

17-08/30/transistor-yapisi-shiftdelete.jpg

Araştırmacılar, grafen kullanılan transistörlerin ilk aşamada iklim bilimi ve uzay araştırmaları gibi komplex görevlerde kullanılacağını belirtiyor. Daha hızlı bilgisayarlar ile yapılacak daha hızlı simülasyonlar, araştırmacıların sonuca daha hızlı ve daha doğru bir şekilde ulaşmasını sağlayacak.

:: Bilgisayarları 100 kat daha hızlı hale getirecek yeni nesil transistörler hakkında ne düşünüyorsunuz?

SDN – ShiftDelete.Net

Yorum Yaz
UA-58726604-1